POZOR ŽLOUTENKA
19. Zář 2008
V současné době probíhá převážně na území hlavního města Prahy epidemický výskyt onemocnění infekční žloutenkou typu A. Tento typ onemocnění se přenáší zejména znečištěnýma rukama. Vstupní branou infekce je zažívací trakt, virus se vylučuje stolicí. K dnešnímu dni je hlášeno v ČR 367 případů onemocnění (Praha 222 případů, v Plzeňském kraji pouze 8), nejvyšší nemocnost je ve věkové skupině 20 – 24 let, dále ve věkové skupině 25 – 29 let. Nejvíce infekční je pacient přibližně 14 dní před prvními příznaky onemocnění, tedy v době, kdy ještě nemá žádné obtíže. Pokud se v této době nakažený člověk pohybuje v prostředí, kde není zajištěn řádný úklid s dezinfekcí, a sám nemá správné hygienické návyky, může nakazit zejména ty, kdo s ním používají společné hygienické zařízení.
Vzhledem k tomu, že v uplynulých letech se na území České republiky toto onemocnění téměř nevyskytovalo, nemocnost se pohybovala okolo 1 onemocnění na 100 000 obyvatel, nemá většina populace ochranné protilátky. Očkování proti této nákaze probíhá jako nadstandardní, vesměs před výjezdem do oblastí se zvýšeným výskytem tohoto onemocnění - počet očkovaných je tedy nízký. Z výše uvedených důvodů jsou reálné obavy, že po zahájení školního roku lze očekávat onemocnění i mezi studenty středních škol a nelze vyloučit ani možnost onemocnění žáků základních, příp. mateřských škol. Rizikovými činnostmi v době letních prázdnin byly zejména návštěvy technoparty, rock festů a podobných akcí, výjezdy do exotických zemí.
V případě výskytu onemocnění se děti, které byly v kontaktu s nemocným, musí podrobit zvýšenému zdravotnímu dozoru. Tento dozor trvá 50 dní ode dne posledního kontaktu, omezuje pohyb dítěte jak ve škole, tak mimo školu a dítě se musí podrobit očkování a odběrům krve.
Je zcela nevhodné pít z jedné lahve, společně ukusovat svačinu, dělit se o společnou cigaretu, společně kouřit vodní dýmku a provádět další podobné činnosti. Je nezbytné řádné mytí rukou mýdlem a teplou vodou po použití WC a před jídlem. Vhodné je doplnit toto mytí desinfekcí rukou.
V případě obtíží tj. únava, nechutenství, malátnost, bolest břicha, pocit na zvracení, zvracení, břišní dyskomfort, zvýšená teplota, zažloutnutí bělma, ihned vyhledat lékaře a podrobit se vyšetření.
http://www.vseozloutence.cz/zloutenka